Yeşil Çözümler Sunuyoruz

Yeşil çözümlerimizle müşterilerimizin çevresel ayak izlerini küçültmelerine yardımcı oluyoruz. Bu yalnız çevre için iyi değil, aynı zamanda da bilinen rekabetçi bir öğe. İklim değişikliği ve küresel ısınmanın zararlı etkileri karşısında tüketiciler satın alma kararlarını verirken çevresel hususları giderek daha çok göz önüne alıyor.

  • Doğa, yaşamamız için bize türlü imkânlar sunuyor, ancak doğaya bıraktığımız bir plastiğin yok olması yüzyıllar sürüyor.
  • Denizlerdeki kirliliğin %80’i karadan geliyor.
  • Doğaya sadece ayak izini bırak, atıklarını değil!
  • Temiz suyun sadece %1’ini içmek için kullanıyoruz. İyi kullanalım!
  • Alternatif teknolojileri destekleyin!
  • Tüm sorunların çözümü doğada yatıyor, doğayı koruyalım!

Tecrübemiz

EFAA olarak, yılların birikimini kullanıyoruz. Şimdiye kadar seçkin firmalara, hepinizin ismini ezbere bildiği büyük AVM'lere ve güzel yemeklerini tadıp beğendiğiniz bir çok restaurant, lokanta ve iş yerine meyve, sebze ve et ürünleri tedarik ettik.

  • Aynı şekilde ürünlerimizi yurt dışına sorunsuzca gönderdik.
  • Kaliteyi müşterilerimizden önce biz talep ettik. En güzelini, en tazesini ve en lezzetlisini sunmak için elimizden geleni yaptık.
  • İhraç edeceğimiz ürünler için elimizdeki tüm imkanları ve iş bağlantılarımızı kullanmaktan çekinmedik.

Ve başardık.

Tarım, ülkemizde uzun yıllardır bilişim sektörünün ilgi alanı dışında kalmış olmasına karşın; son yıllarda ve özellikle gelişmiş ülkelerde bilgi teknolojilerinin gelişimiyle insana, bitkiye, hayvana ve çevreye duyarlı, üretimde kalite ve verimlilik faktörlerini ön planda tutan bir evrim geçirmektedir.

Kırmızı et yüksek kalitede esansiyel amino grup asit içeren protein, demir ve çinko yönünden zengindir. Gıdalardan alınan demirin sindirilmesine yardımcıdır. B grubu vitaminler için zengin bir kaynaktır. Dolayısıyla toplumda yaygın olarak görülen beslenme yetersizliklerini büyük ölçüde azaltabilmektedir.

Asma, dünya üzerinde kültürü yapılan en eski meyve türlerinden birisidir. Yeryüzünde bağcılığın tarihçesi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanır. Asmanın anavatanı Anadolu ve Kafkasya’yı içine alan ve Küçük Asya olarak adlandırılan bölgedir. Asma, diğer meyvelerle kıyaslandığında en fazla çeşide sahip olan türlerden biridir. 

Biyolojik, ekolojik, bio gibi farklı kelimelerle tanımlanan "Organik Tarım", tarımsal üretimde artan kimyasal gübre ve ilaç kullanımının doğa ve insan sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin ve ticari problemlerin aşılmasında bir alternatif yöntem olarak doğmuştur.