Üzüm Üretimi

Asma, dünya üzerinde kültürü yapılan en eski meyve türlerinden birisidir. Yeryüzünde bağcılığın tarihçesi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanır. Asmanın anavatanı Anadolu ve Kafkasya’yı içine alan ve Küçük Asya olarak adlandırılan bölgedir. Asma, diğer meyvelerle kıyaslandığında en fazla çeşide sahip olan türlerden biridir. 

Dünyada 10.000’nin üzerinde üzüm çeşidi olduğu tahmin edilmektedir.

Türkiye ise asmanın anavatanı olması nedeniyle 1.200’ün üzerinde üzüm çeşidine sahiptir. Fakat bunlardan ancak 50–60 kadarının ekonomik önemi olup, geniş çapta yetiştirilmektedir. 

Üzüm, yüksek şeker içeriğinden dolayı, kalori değeri yüksek bir besin maddesidir. Ayrıca mineral maddelerden kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengin olduğu gibi bazı vitaminler (A, B1, B2, Niacin ve C vitaminleri) yönünden de önemli bir kaynak olarak kabul edilmektedir. Bazı karaciğer hastalıkları ile kansızlığın tedavisinde etkili olan üzüm, yüksek tansiyonu kontrol altında tutmaktadır. Ayrıca içerdiği meyve asitleri ve lifli yapısı ile mideye zarar vermeden böbrek ve bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler, kanın temizlenmesine yardımcı olur. Diğer yandan, yüksek kalori içeriğine karşın, çok düşük miktarlarda yağ ve protein içerdiğinden ideal bir diyet besinidir.

Üzüm, iklim ve toprak istekleri yönünden çok seçici olmayışı, çoğalma yöntemlerinin kolay oluşu ve çok çeşitli şekillerde tüketilebilmesi gibi sebeplerden dünyadaki en yaygın kültür bitkilerinden birisidir. Dünya yaş üzüm üretimi yaklaşık 7,5 milyon hektar alanda gerçekleştirilmekte olup, üretim miktarı, iklim şartlarına bağlı olarak değişmekle birlikte, yıllık 65 milyon ton civarında seyretmektedir.

Dağıtım

Tecrübeli personel, yüksek kalite standart ürün ve uygun maliyet şartlarını kendine ilke edinen EFAA, meyve-sebze sektöründeki faaliyetlerine büyük önem vermektedir.

Devamını oku...

Seçim

Ürünlerimizi sınıf, kalite ve boylarına göre özenle seçip ayrıştırmaktayız. En doğru ürünü en güzel şekilde müşterilerimize sunabilmek için teknolojiyi ve insan faktörünü kullanarak doğru seçimi yapıyoruz.

Devamını oku...

Paketleme

Ürünlerimizi kendi paketleme sistemlerimizle paketleyip, çevreye zarar vermeyecek şekilde, geri dönüşümlü malzemeler kullanıyoruz.

Devamını oku...